Liaca panva je zariadenie používané tak v sekundárnej metalurgii ako agregát na prípravu surovej ocele, ako aj v terciálnej metalurgii ako zásobníka na prepravu pre odliatie do potrebného polotovaru (bramy, sochora, bloku). Je zhotovená ako kónická nádoba tvorená oceľovým plášťom a výmurovkou. Na dne je umiestnený pôdny odlievací otvor so šúpatkovým uzáverom a porézna tvárnica pre prefúkavanie inertným plynom.
Výmurovka LP
Pracovná výmurovka je nerovnomerne namáhaná tepelnými spádmi, procesmi sekundárnej metalurgie a mechanickými rázmi, preto sú na výmurovku kladené vysoké nároky po stránke chemickej, žiaruvzdornej a pevnostnej. Na troskovú čiaru a odlievací otvor sa používa výmurovka z MgO-C, pre pracovnú výmurovku je optimálne použiť dolimitické výmurovky, pre dno sú používané monolitické výmurovky. Opotrebenia pre dolomitickú výmurovku v podmienkach liacej panvy sa pohybuje od 1,4 po 2,0 mm na tavbu. Pre MgO-C je to 1 až 1,6 mm na tavbu a v troskovej zóne 1,1 až 2,8 mm na tavbu. Monilitická výmurovka pre dno dosahuje najnižšieho opotrebenia pod 1 mm. Priemerná trvanlivosť dolomitických výmuroviek je 50 až 55 tavieb, maximálna trvanlivosť je dosiahnutá pri 69 tavbách. Monolitické výmurovky dosahujú trvanlivosť 1032 tavieb.
Zásypový piesok
Na utesnenie výtokového otvoru ako ochrana pred horúcim kvapalným kovom slúži zásypový piesok. Priemerná spotreba zásypového piesku na 55 tonovú liacu panvu je 20 – 21 kg. Čo je 0,38 kg/t vyrobenej ocele. Pri sekvencii 18 tavieb by sme mali mať na konci sekvencie v medzipanve 370 kg zásypového piesku, čo je pri medzipanve s objemovou hmotnosťou 4,7 t presne 7,8% z celkovej váhy objemu medzipanvy. Pri otvorení šúpatka je viditeľné, že najprv sa vysypáva piesok až potom vyteká oceľ. Vysypaný piesok sa dostáva nad tekutý kov.
Zásypový piesok má chemické zloženie približne:
Z tohto chemického zloženia jasne vyplýva, že ide o veľmi kyslú prísadu, ktorá pôsobí na oceľ, trosku aj žiaruvzdorný materiál. Predpokladá sa, že na opotrebovanie výmurovky v oblasti troskovej čiary a vtokovej oblasti medzipanvy, má zásadný vplyv práve zásypový piesok.
Po odsypaní zásypového piesku a odliatí potrebného množstva ocele sa na odtokový otvor nasadí tieniaca trubica prefúkavaná inertným plynom.
Pri ukončovaní liatia z liacej panvy sa do medzipanvy dostáva tiež troska z liacej panvy, ktorú je treba takisto pripočítať k celkovému chemickému zloženiu medzipanvovej trosky. Trosku z liacej panvy je ťažké detekovať, pretože prvé zlomky sa dostávajú do medzipanvy strhávaním prúdu v liacej panve už v dobe, keď je v liacej panve zásoba ocele 5 – 9 t. Šúpatkový uzáver sa uzatvára až vtedy, keď sa množstvo trosky vychádzajúcej cez výtokový otvor výrazne zvýši. V liacej panve ostane zvyšná troska a asi 2 – 5 t ocele.
Simuláciu začiatku odlievania z LP si pozriete klikom na obrázok